تعریف بورس-پایان نامه رابطه هزینه های ورودی شرکت ها و نسبت سود آوری آنها

دانلود پایان نامه

 

بورس اوراق بهادار به معنی بازار متشکل و رسمی سرمایه است که در آن سهام شرکت­ها یا اوراق دولتی تحت ضوابط و مقررات خاصی مورد معامله قرار می­گیرد (خواجه و فیضی،1386، 183). بورس اوراق بهادار محل جمع­آوری نقدینگی موجود یا پس­اندازهای راکد برای سرمایه­گذاری در پروژه­های بلندمدت است. سرمایه­گذاری تعاریف متفاوتی را در خود جای داده است و در معنای اقتصادی آن عبارت است از مخارجی که صرف افزایش یا ذخیره سرمایه می­گردد. اما مفهوم فراگیر آن در بازار اوراق بهادار به صورت زیر آمده است:

((سرمایه­گذاری تصمیم است که بر اساس آن سرمایه­گذار مصرف کنونی خود را در ازای به­دست آوردن مصرف بیش­تر در آینده به تأخیر می­اندازد)).

سرمایه­گذار با خرید یک ورقه اوراق بهادار ریسک می­پذیرد و بازده به­دست می­آورد. پس می­توان چنین اذعان نمود که مهم­ترین عوامل مؤثر در تصمیم­گیری برای خرید اوراق بهادار بازده و ریسک در مقایسه با سایر فرصت­های تصمیم­گیری برای خرید اوراق بهادار بازده و ریسک آن در مقایسه با سایر فرصت­های سرمایه­گذاری است. یک سرمایه­گذار منطقی از میان اوراق بهادار، اوراقی را انتخاب می­کند که در صورت داشتن ریسک مساوی، سود بیش­تری داشته باشد و یا در صورت داشتن بازده­های مساوی، اوراقی را انتخاب می­کند که ریسک کمتری را دارا باشد.

از مهم­ترین نکاتی که یک سرمایه­گذار باید در انتخاب یک ورقه سهم مد نظر قرار دهد. می­توان به مواردی هم­چون قابلیت نقدینگی، تعداد سهام در دست عموم، ترکیب سهامداران، سودآوری، ثبات نسبی سودآوری، نسبت سود تقسیمی هر سهم، ارزش ویژه هر سهم، ساختار مالی شرکت و صنعت مربوطه، اقتصاد کلان و  عوامل سیاسی و اجتماعی اشاره نمود (همان منبع).

مهم­ترین مفاهیم در تصمیم­گیری در سرمایه­گذاری، ریسک و بازده می­باشد. هر سهم یا پرتفویی از سهام، اگر در فاصله خاصی از زمان خریداری، نگهداری و فروخته شود،بازده خاصی نیز نصیب دارنده­ی آن می­نماید. این بازدهی شامل تغییر قیمت و منافع حاصل از مالکیت است.

اصطلاح نرخ بازده یا نرخ عایدی، برای توصیف نرخ افزایش یا کاهش سرمایه­گذاری در طول دوره­ی نگهداری دارایی به­کار می­رود. اختلاف بین پیش­بینی و واقعیت که ممکن است ناشی از تغییر و تحولات غیر قابل پیش­بینی باشد، عدم اطمینان در بازده سهام را می­رساند. به دیگر سخن هرگاه رویدادهای آتی به­طور کامل قابل پیش­بینی نباشند و برخی از رویدادها به رویدادهای دیگری ترجیح داده شوند، می­گوییم که ریسک وجود دارد. وجود ریسک بدان معنی است که برای پیش­بینی آینده، بیش از یک نتیجه وجود دارد و هیچ یک از نتایج قطعی نیست

دانلود پایان نامه