مزاياي صندوق های سرمايه گذاري مشترك-پایان نامه رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری

دانلود پایان نامه

مزاياي صندوق های  سرمايه گذاري مشترك

صندوق های سرمایه گذاری مشترک دارای مزایایی به شرح زیر میباشند :

2- 6- 1  مديريت حرفه اي[1]

اولين مزيت صندوق های  سرمايه گذاري مشترك(حداقل در تئوري) مديريت حرفه اي منابع مالی سرمایه گذار می باشد. سرمايه گذاران به اين دليل در صندوق های سرمایه گذاری ، سرمايه گذاري ميكنند كه وقت و تخصص لازم براي سرمايه گذاري بصورت انفرادي را ندارند. صندوق های مشترك سرمايه گذاري راهی ارزان براي سرمايه گذاران خرد فراهم میکنند، كه فردي را براي سرمايه گذاري و نظارت بر سرمايه گذاري های خود  استخدام كنند. انتظار بر این است که مدیر متخصص و آگاه این صندوق ها، بتواند برای پرتفوی های تحت مدیریت خود بازده نسبتاً بالایی کسب نماید. (وزیری[2]،2009)

به عبارت دیگر یکی از مزایای صندوق های سرمایه گذاری، اعمال مدیریت حرفه ای و تخصصی یکسان بر وجوه کلیه سرمایه گذاران- جزء یا عمده، حقیقی یا حقوقی- است.بدین مفهوم که میزان سرمایه، تأثیری بر نحوه اعمال مدیریت مدیران صندوق و بر وجوه سرمایه گذاران ندارد، زیرا این وجوه به صورت مجتمع و تجمیع شده در اوراق بهادار سرمایه گذاری می شوند.(وایلس و فریدمن[3]،1993)

2- 6- 2  تنوع بخشی [4]

با سهامدار شدن در صندوق بجاي خريد سهام بصورت انفرادي در بازار، ريسك سرمايه گذاري سرمایه گذاران پخش مي شود. فلسفه تنوع بخشی  اين است كه سرمايه گذاری، در مجموعه زيادي از اوراق بهادار باعث ميشود كه زيان هاي ناشي از سرمايه گذاري در چند اوراق بهادار،با سود هاي حاصل از سرمايه گذاري در ساير اوراق بهادار حداقل شود.بعبارت ديگر هر چه تعداد سهام و اوراق قرضه سرمایه گذار  بیشتر باشد، قدرت آسيب پذيري هر كدام از آنها به مجموع سرمايه گذاري حداقل مي شود. صندوق هاي بزرگ شامل صد ها سهم از سهم هاي مختلف مي باشند و امكان ايجاد چنين تنوعي، هرگز براي يك سرمايه گذار كوچك و خرد  ميسر نمي باشد(وزیری[5]،2009)

2- 6- 3  صرفه جويي ناشی از مقیاس[6]

به این دلیل که  صندوق ها مقدار زيادي از سهام و اوراق بهادار را در هر معامله خريد و فروش ميكنند، هزينه هاي معاملاتي آنها بسيار پايين تر از مواردي است كه فرد خود اقدام به معامله مي نماید.( وزیری[7]،2009)

2- 6- 4  نقدينگي[8]

یکی از بهترین مزایای صندوق های سرمایه گذاری(عمدتاً با سرمایه متغیر)قابلیت بازخرید سهام صندوق، توسط خود صندوق است که باعث افزایش درجه نقد شوندگی شده و واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ها را در ردیف اوراق بهادار شبه نقد قرار داده و جانشین پول می نماید. این نقد شوندگی یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که صندوق ها به سیستم مالی ارائه نموده اند.(وایلس و فریدمن[9]،1993)

به بیان دیگر، صندوق های مشترک سرمایه گذاری، اين امكان را برای سرمایه گذاران فراهم میکنند که در سريعترين زمان ممكن، منابع مالی خود را که در اختیار صندوقها  قرار داده اند،به نقد تبدیل نمایند و برای فروش سهام خود با هیچ مشکلی مواجه نشوند.

2- 6- 5  آساني و سهولت[10]

یکی دیگر از مزایای صندوق های سرمایه گذاری، خرید و فروش آسان واحدهای سرمایه گذاری صندوق، برای سرمایه گذاران است.زیرا خود صندوق، هم فروشنده و هم خریدار سهام است و تمامی صندوق ها با اعلام یک شماره تلفن رایگان، بدون حضور سرمایه گذار و با افتتاح یک شماره حساب مخصوص به نام سرمایه گذار، عملیات خرید و فروش آنها را انجام میدهند. از آنجایی که واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه متغیر، در بازار بورس معامله نمی شود، مشمول مراحل وقت گیر قانونی و اداری به منظور دریافت و پرداخت وجوه، اخذ سهام و … نیست.(وایلس و فریدمن،[11] 1993)

2- 6- 6  انعطاف پذیری و  تنوع [12]

وجود تعداد زیاد و انواع مختلف صندوق ها با دامنه وسیعی از اهداف سرمایه گذاری ، از محافظه کارانه(ریسک گریز) تا متحورانه (ریسک پذیر ) ، حق انتخاب و انعطاف پذیری بالایی در سرمایه گذاری به سرمایه گذاران می دهد.(خان زاده،1386)

2- 6- 7  ارائه خدمات به سهام داران

صندوق ها خدمات بسیار مناسبی به سرمایه گذاران ارائه می نمایند؛ که از مهم ترین آنها می توان به سرمایه گذاری مجدد وجوه، پرداخت وجوه حاصل از سرمایه گذاری به سهام داران در اسرع وقت، خرید و فروش تلفنی و انتقال سریع و بدون هزینۀ وجوه سرمایه گذاران در بین صندوق های هم خانواده[13] اشاره نمود.(وایلس و فریدمن، 1993)

2- 6- 8  اطمینان از اقدامات مدیران

تنها منبع ریسک در صندوق، کاهش ارزش سرمایه گذاری است و احتمال ضرر ناشی از تقلب، رسوایی مالی یا ورشکستگی در چنین شرکتهایی تقریباً برابر صفر است. .(وایلس و فریدمن، 1993)

3 – Professional Management

4 – M.T Vaziri (2009)

[3] –  Wiles & Fredman

[4] – Diversification

[5] – M.T Vaziri (2009)

[6] – Economies Of Scale

[7] – M.T Vaziri (2009)

[8] – Liquidity

[9] – Wiles & Fredman(1993), p.10-11

[10] – Convenience

[11] — Wiles & Fredman (1993)

[12] – Flexibility – Variety

[13] – Fund Family

دانلود پایان نامه